Biokominki – wszystko, o czym warto wiedzieć
Ciepły kominek zimową porą to marzenie wielu osób. Nie dość, że pozwala na efektywne ogrzanie domu, to jest rozwiązaniem wyjątkowo klimatycznym. Ze względu na restrykcyjne przepisy, tradycyjne kominki są obecnie zastępowane przez rozwiązania bardziej ekologiczne. Jednym z nich są biokominki. Co to takiego i jak działają?
Biokominek – zalety i zasada działania
W przeciwieństwie do klasycznego kominka, biokominek jest rozwiązaniem zorientowanym na ekologię. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że w procesie spalania nie jest emitowany dym, w którego składzie znajdują się różnego rodzaju substancje, mające wpływ na środowisko naturalne. Dużym atutem jest również brak popiołu, co pozwala zachować doskonałą czystość.
Do prawidłowego działania niezbędne jest jednak odpowiednie paliwo. W przypadku biokominków jest to specjalny płyn, przygotowany na bazie bioetanolu. W efekcie spalania emitowane są: para wodna oraz dwutlenek węgla, którego ilość jest na tyle mała, że nie wpływa negatywnie na bezpieczeństwo osób znajdujących się w pomieszczeniu podczas używania biokominka.
Żeby cieszyć się ciepłem z biokominka wystarczy zalać zbiornik dedykowanym paliwem. Jedną z zalet jest wysoka wydajność takiego rozwiązania oraz wygoda – urządzenie nie wymaga stałej kontroli, a czas wypalenia płynu, w zależności od posiadanego wariantu, wynosi nawet kilka godzin. Aby zakończyć proces spalania wystarczy odciąć dopływ powietrza, który podtrzymuje ogień.
Instalacja biokominka
Segment biokominków to obecnie bardzo zróżnicowane produkty, o czym przekonać się można sprawdzając ofertę https://www.komineo.pl/biokominki. Jednym z atutów jest fakt, że może on zostać zamontowany w zasadzie w każdym miejscu. Z tego względu doskonale sprawdzi się również w starszych budynkach i mieszkaniach. Ze względu na specyfikę działania (brak dymu, spalin, sadzy) nie są potrzebne żadne dodatkowe elementy wentylacji czy przewody kominowe.
Zróżnicowane modele często polecane są jako doskonały element dekoracji, warto jednak podkreślić, że świetnie sprawdzą się również jako sposób na grzanie pomieszczenia. Jeśli mają być wykorzystywane również w celach grzewczych, to koniecznie należy zwrócić uwagę również na specyfikację i szczegółowe parametry, aby wybrać model dostosowany do indywidualnych potrzeb. W sprzedaży dostępne są warianty o mocy grzewczej od 2, do nawet 6-7 kW. Nawet jeśli wybrany wariant nie umożliwia całkowitego ogrzania powierzchni domu, to z całą pewnością sprawdzi się doskonale, jako dodatkowe źródło ciepła, do tego wyjątkowo urokliwe i klimatyczne.